Okná do sveta
Donor: Ministerstvo vnútra SR
Trvanie projektu: 1.10.2013 – 31.3.2014
Cieľ:
Predmetom žiadosti je poskytnutie finančných prostriedkov na materiálno – technické a didaktické dovybavenie novovytvoreného komunitného centra Montessori na Prachatickej ulici vo Zvolene za účelom rozvoja kognitívnych schopností a zručností rómskych detí z marginalizovaných komunít vo Zvolene, kde prostredníctvom montessori materiálu zvýšia rómske deti svoje šance na úspešné začlenenie sa do hlavného vzdelávacieho prúdu.
Cieľová skupina:
deti v predškolskom veku z marginalizovaného prostredia
Výstupy:
zakúpenie montessori materiálu
rekonštrukcia podláh
Realizácia predškolských aktivít montessori metódou – aktivity prebiehajú dva krát do týždňa ( finančné obmedzenie ), kde sa zúčastňuje priemerne 18 detí, z toho 11 rómskych
Asistencia deťom a ich rodičom pri prvej návšteve v základnej škole
Komunitné stretnutia pre rodičov – organizujeme minimálne jeden krát do týždňa.
Stretnutia sa zúčastňuje priemerne 8 žien
Počas trvania projektu sme vybrali dve deti, ktoré v rámci štipendijného fondu začali navštevovať SMŠ Montessori
Zmysly sú bránou do sveta
Podpora:
Úrad splnomocnenca vlády SR
Trvanie:
1. 12. 2011 – 31. 3. 2012
Cieľ:
Hlavným zámerom projektu je experimentálne zavedenie alternatívnej metódy vyučovania pre rómske deti z marginalizovaného prostredia, ktoré pomocou Montessori pedagogiky a jej didaktického materiálu budú pripravované v období 3-6 rokov na prvý ročník základnej školy v prostredí novozriadeného Komunitného centra v spolupráci s Mestom Zvolen, s dôrazom na rozvoj kognitívnych štruktúr dieťaťa a sociálny rozvoj. Projekt bude realizovaný pre cieľovú skupinu 50 detí pochádzajúcich z marginalizovaných rómskych komunít. Projekt je východiskom potrieb výchovy a vzdelávania týchto detí.
Maria Montessori vychádza zo silných stránok dieťaťa, s akými sa vyvíja do samostatnosti a spolupatričnosti. To najdôležitejšie, čo deti potrebujú, je získanie rovnováhy a koncentrácie pohybov, preto Montessori navrhla nielen svoj materiál, ale aj niekoľko cvičení tak, aby smerovali k získaniu týchto schopností. Musíme si uvedomiť, že dieťa predstavuje základ dospelého a to, aký bude náš svet v budúcnosti, závisí od toho, akým spôsobom sú vychovávané naše deti.
Cieľová skupina:
Žiaci a žiačky z marginalizovaného prostredia
Výstupy:
Počas trvania projektu, v mesiacoch december 2011 až marec 2012 sme pracovali s deťmi z lokality Pustý Hrad. Pracovali sme v priestoroch novovytvoreného komunitného centra priamo v lokalite, kde nám mesto Zvolen vytvorilo časový priestor v ich zariadenej miestnosti, kde sa tiež venujú deťom komunitní pracovníci. Tiež sme sa pravidelne venovali deťom, ktoré už navštevujú základnú školu. V zmysle dosiahnutia čo najväčšej efektivity sme chodili doučovať dva razy do týždňa na dve základné školy, ktoré navštevujú deti z lokalít Pustý Hrad, Sekier, Dolná kolónia. Nakoľko sa nám počas trvania projektu podarilo vytvoriť stabilné skupiny detí, plánujeme v týchto aktivitách pokračovať aj v ďalšom období.
Nakoľko je v našej práci vidieť výsledky, Úrad mesta Zvolen nám vyšiel v ústrety a od mája 2012 nám dal do prenájmu celú jednu miestnosť, ktorú práve zariaďujeme a pripravujeme na otvorenie. Pretože v spomínanej lokalite sa nachádza viac detí v predškolskom veku, ktorých rodičia do škôlky nevodia, chceme sa dať možnosti čo najväčšiemu počtu týchto detí.
Sme vďační za akúkoľvek pomoc a podporu, lebo vidíme, že s rómskymi deťmi sa dá pracovať a oni sú schopné učiť sa nové veci. Navyše sú veľmi húževnaté a pokiaľ majú priestor a dôveru, tak majú obrovský predpoklad pokračovať v štúdiu na bežných školách, nie v špeciálnych, odkiaľ nemajú absolútne žiadnu možnosť pokračovať v žiadnej strednej škole.
Tajomstvo je prirodzenosť dieťaťa
Podpora:
Nadácia otvorenej spoločnosti – Open society foundation
Trvanie:
1. 3. 2012 – 31. 12. 2012
Cieľ:
Hlavným zámerom projektu je experimentálne zavedenie alternatívnej metódy vyučovania pre rómske deti z marginalizovaného prostredia, ktoré pomocou Montessori pedagogiky a jej didaktického materiálu budú pripravované v období 3-6 rokov na prvý ročník základnej školy v prostredí novozriadeného Komunitného centra v spolupráci s Mestom Zvolen, s dôrazom na rozvoj kognitívnych štruktúr dieťaťa a sociálny rozvoj. Projekt bude realizovaný pre cieľovú skupinu 30 detí pochádzajúcich z marginalizovaných rómskych komunít. Projekt je východiskom potrieb výchovy a vzdelávania týchto detí.
Cieľová skupina:
Deti v predškolskom veku pochádzajúce z marginalizovaných komunít
Pomôž mi, aby som to dokázal sám...
Podpora:
Nadácia otvorenej spoločnosti - Open Society Foundation
Trvanie:
1. 11. 2010 – 31. 10. 2011
Cieľ:
Hlavným zámerom projektu je experimentálne zavedenie alternatívnej metódy doučovania pre rómske deti z marginalizovaného prostredia, ktoré pomocou Montessori pedagogiky a jej didaktického materiálu budú vedené a doučované iným spôsobom, ako bežne v školách, s dôrazom na rozvoj kognitívnych štruktúr dieťaťa a sociálny rozvoj.
Doučovaním inovatívnym spôsobom má projekt za cieľ vyrovnať šance týmto deťom tak, aby mohli byť seberovnými partnermi s deťmi z majoritnej spoločnosti a podnetného prostredia. Súčasne s doučovacími aktivitami prebehnú odborné workshopy a tvorenie edukačných pomôcok a metodickej príručky pre pedagogických pracovníkov, ktoré majú zámer otvoriť diskusiu o špecifikách edukácie žiakov z málo podnetného prostredia a Montessoriovej pedagogike ako jednej z východísk zlepšenia študijných výsledkov rómskych žiakov z marginalizovaného prostredia.
Cieľová skupina:
Žiaci a žiačky z marginalizovaného prostredia
Výstupy:
Realizácia doučovacích aktivít 2 krát do týždňa v troch školách
Realizácia dvoch workshopov na témy: „Špecifiká edukácie rómskeho žiaka z marginalizovaného prostredia“ a „Montessori pedagogika v škole“.
Realizácia dvoch diskusií s rodičmi formou neformálnych stretnutí s aktivitami pre deti
Analýza reakcií žiaka na montessoriovskú metódu - Tvorba metodickej príručky „Pedagogika Marie Montessoriovej v edukačnom procese žiakov z málopodnetného prostredia“